Faydalı Bilgiler

Arabalarda Kör Nokta Nedir?

Trafikte sürücülerin her an duyduğu bir kelime olan kör nokta hakkında bilmemiz gerekenleri, kör nokta nasıl olur, kör nokta nasıl oluşur, kör nokta kelimesinin tanımı nedir? Gibi soruların cevaplarını bu makalemizde paylaşacağız.

Kör Nokta
Kör Nokta

Kör Nokta Nedir?

Kör nokta kelimesi genel olarak yan veya dikiz aynaların tamamının kullanılmasına rağmen görülmesi imkânsız olan noktanın ifade edilme şeklidir. Günümüzde kör nokta kazası olarak işittiğimiz bazı durumlar tamda bu şekilde oluşmaktadır. Araç sürücülerinin geriden gelmekte olan araçları fark edememesi ile beraber kör noktaya düşmesi ile birlikte kazaların oluşması bu olaya bir örnek olarak gösterilmektedir.

Son zamanlarda araçların üretim aşamasında kör noktalara tasarım aşamasında daha fazla dikkat edilmektedir. Buna rağmen kör nokta problemi kesin olarak çözüme kavuşturulmamaktadır. Bu durumda sürücüler daha dikkatli bir araç kullanımı gerçekleştirmesi beklenmektedir. Trafikte can ve mal güvenliği için çok önemli bir nokta olan bu tür uyarılar asla göz ardı edilmemelidir.

Kör Nokta
Kör Nokta

Kör Nokta Nasıl Oluşur?

Günümüzde kör nokta sorununa karşı geliştirilen sensörler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra geri dönüş kameraları ve ikaz sensörleri sürücülerin bir nebze olsun daha konforlu kullanımını desteklemektedir. Özellikle de kör nokta problemi büyük ve geniş araçlarda sıklıkla görülmektedir. Bu tür araçlarda sık olarak kullanılan kamera sistemi önlemleri daha fazla işe yarayabilmektedir. Kamera veya sensör gibi erken uyarıcı araçları kullanmak kör noktaya karşı büyük bir önlem getirebilmektedir. Kör nokta dan oluşabilecek problemleri en aza indirmek için özellikle sürücülerin dikiz ve yan aynalarını kendine göre en doğru açılarda kesinlikle araca bindikten sonra ayarlamasını yapması ve kontrollerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Gözden kaçmakta olan bu tür küçük tedbirler gerçekleşebilecek büyük can ve mal kayıplarına maalesef sebep olabilmektedir. Trafikte sizin, yayaların ve diğer araç kullanıcılarının can ve mal güvenliği için mutlaka bu önlemleri dikkat alınız ve uygulayınız.

Sizin de Kör Nokta konusunda fikirleriniz ya da alınması gereken önlemler ile ilgili paylaşacaklarınız varsa yorumlar kısmından bize yazabilirsiniz.

Kör Noktayı Görme Yöntemleri Nedir?

Yanıtı Ahmet Özgün’le hazırlanmış güvenli sürüş eğitimi videosunda. Hemen izleyin!

Bir önceki yazımız olan Günlük Araç Kontrolü Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Araç dışı kontroller, Araç içi kontroller ve Araç için yapılması gereken günlük kontroller hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu