Araç Sigortası

Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Araç sigortası ne işe yarar? sorusu, yeni aracı olmuş veya yeni aracı olacak kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Fakat ilk önce bilinmesi gereken kanunen yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Bu araç sigortası yapılacak bir kaza sonucunda diğer araçlara verilen hasarın zararının karşılanması için sizi güvence altına almak amacıyla yapılan bir sigortadır. Araç Sigortası Neleri Karşılar ve yaptırmanın faydaları aşağıdaki gibidir: 
 

  • Kaza sonrası diğer araçta meydana gelen hasarın teminatı, sigorta tarafından karşılanır.
  • Yine kaza sonrası karşı kişide oluşan herhangi bir fiziksel sakatlıkların bedeli sigorta tarafından karşılanır.
  • Üçüncü şahıs kişilerin kendisi veya aracında oluşan hasar yine sigorta ile güvence altına alınır.
  • Kazayı yapan ya da sebep olan kişi bile sigorta tarafından güvence altına alınmıştır.
  • Kazada herhangi bir ölüm sonrasında, vefat durumu sigortanın teminatı altına alınmıştır.
  • Yapılan kaza sonrasındaki süreçte oluşan avukatlık masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır.
  • Kaza sırasında kazazedelerin hastane tedavi masraflarının hepsi SGK tarafından güvence altındandır.
  • Kaza sonrası oluşan yaralanmalarda kişinin tedavisinden sonra, kişinin kusurlu olup olmadığı ya da ne kadar kusurlu olduğuna bakılmadan, tıbbi gereç ve ilaç masrafları karşılanır. Hatta kazazedenin herhangi bir sağlık sigortası bulunmasa bile trafik sigortası güvencesi altındadır. 
     

Araç Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır? 

Araç veya trafik sigortası poliçe süresi 1 yıldır. Yapılan kanunlar ile her yıl yenilemek zorunludur. Poliçe geçerlilik süresi olan 1 yılın sonuna kadar poliçe yenilenmek zorundadır. Trafik sigortasının yaptırılmaması veya poliçe süresi olan 1 yıl sonunda yenilenmemesi durumunda aracın trafiğe çıkması yasaktır. Fakat buna rağmen aracı trafiğe çıkaran kişiye ağır cezai işlemler uygulanır ve aracı bağlanır. 

Trafik Sigortası Nedir? 

Yeni ehliyet veya araç sahipleri, Trafik sigortası Nedir sorusunu merak etmektedir. Zorunlu trafik sigortası olarak bilinen trafik sigortası; trafiğe çıkacak her araca yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Olası bir kaza durumunda araçlarda ve kişilerde oluşabilecek hasarları üstlenen, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile korumaya alınmıştır. Yine 2918 sayılı Karayolları Trafik kanununda belirtildiği gibi taşıt sahibi olan her bir bireyin, hukuki sorumluluğunu sigorta limitleri dahilinde karşılayan zorunlu trafik sigortası’nı araç sahibi olan herkes yaptırmakta mükelleftir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kasko Fiyatları başlıklı makalemizde Kasko fiyatları 2021, Ortalama kasko fiyatları ve Tahmini kasko primi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu