Faydalı Bilgiler
Trend

Sürüş Halinde Aracın Lastiği Patlarsa Ne Yapardınız?

Aracın en önemli taşıyıcı organı olan lastikler, kullanımı ile düzenli olarak kontrol edilmez ise risk faktörü büyük oluyor ve kazalara yol açabiliyor. Bakımları ve kontrolleri düzenli olarak yapılıp uygun aralıklarla değiştirilseler bile, yolda sivri bir sicim ya da taşın lastiklere girmesiyle aşınma olup, inme ve patlamalara neden olabilir. Sürüş halinde kazalara neden olabilecek, trafikte yol alırken kaza riski yüksek olan olaylardan; aracın tekeri seyir halinde patlarsa ne yapmalı?

Otomobil lastiklerinin ömrü için en ideal süre 30 bin km yani 2 yıl. En fazla 45 bin olarak düşünülebilir ancak örneğin 70-80 bin kilometreye zorlanan lastikler risk taşır.

Lastik Neden Patlar?

Lastiklerin diş derinliği ve hava basıncı, üretici firmanın verdiği değerlerde olmalı.Aracın en önemli taşıyıcısı olan lastiklerin hava basıncı hafta bir kere kontrol edilmeli, araçta hava basınç saati bulundurulmalı. İdeal basınç değeri takip edilmeli; basınç saatindeki değer ile lastik üreticisinin verdiği değerin uyuşması gerekir. Ayrıca araca her binişten önce etrafında bir tur atarak, göz ucuyla lastikleri kontrol etmenin de önemi unutulmamalı. Zira araç park halindeyken tekerlerde inme olmuş olabilir. Lastik dişlerinin düzenli olarak kontrol ettirilmesi önemlidir.

Aşırı yüklemenin lastiklerin patlama sebepleri arasında olduğu unutulmamalı. Seyir halindeyken aracınızın tekerinin patlaması halinde en önemli kural sakin olmak. Zira panikle aniden frene basmak ya da direksiyonu aracın patlayan lastiğinin çektiği yöne doğru kıvırmak kaza yapmanıza neden olur. Fren basıncı aniden değil, yavaşça artırarak güvenli bir bölgeye doğru ilerlemeye çalışmalı.

Aracın ön tekerleri patladığında, hangi teker patlamış ise araç o yöne doğru çekme yapar. Böyle bir durumda direksiyona iyice sarılmalı ve yol kontrolünü kaybetmemeye çalışmalı. Direksiyonu aracın döndüğü yönün aksi yönüne doğru çevirmeli. Aynı şekilde, arka tekerlerden biri patlarsa da sakinliğinizi koruyup, direksiyona iyice sarılıp, fren basıncını yavaşça artırarak güvenli bir alana doğru yönlenmelisiniz. Ani fren vb agresif hareketler sizi daha fazla riske atabilir. Uygun bir yer bulup, yanaştığınızda; ilk iş olarak flaşörleri yakmalı ve ikaz işareti koymalısınız.

Yüksek hızla giderken lastiğiniz patlarsa ne yaparsınız?

Yanıtı Ahmet Özgün’le hazırlanmış güvenli sürüş videosunda. Hemen izleyin!

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu