Otomobil Haberleri

Araba Lastikleri Hakkında Olağandışı Gerçekler

Araba lastiklerinin temellerini biliyor olsanız da, hâlâ farkında olmadığınız pek çok ilginç ve sıra dışı gerçek var. Hadi bazılarına bir göz atalım!

Lastikler çeşitli ürünlere dönüştürülebilir!

Geri dönüşüm sürecinin yardımıyla lastikler artık birden fazla ürüne dönüştürülebilir. Bu büyük girişim sayesinde çöplüklerdeki hurda kauçuk miktarı azalmıştır. Geri dönüştürülmüş lastikler genellikle yol, suni çim ve oyun alanı paspasları için kullanılır.

“Lastik” kelimesinin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü?

“Lastik” veya “lastik” kelimesi, bu ürün tekerlekler için giysi olarak görüldüğü için “kıyafet” kelimesinden türemiştir.

Nokta Kodu nedir?

Lastiklerin aslında yan duvarlarında üretildikleri tarih vardır, buna nokta kodu denir. İlk iki rakam üretildikleri haftayı gösterirken, son iki rakam üretildikleri yılı gösterir. Her lastiğin bir nokta kodu vardır ve bu kodlar yeni lastik satın almadan önce sizi yanıltmamak için doğru bir şekilde kontrol edilmelidir. son kullanma tarihi geçmiş lastikleri satın almak.

Run-flat lastikler, içlerinde hava olmadan bir süre çalışabilme özelliğine sahiptir!

Run-flat lastiklerin güçlendirilmiş yan duvarları, lastikte hava olmadan seyahat etmelerini sağlar. Bu nedenle, patlak lastik, onlarla olduğu gibi bir avantaj sağlar, acil yol kenarı onarımına ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, patladığında, yapısal bütünlüğünü etkileyebileceğinden, patlak bir lastiğin onarılması önerilmez. Onları değiştirmek daha iyidir!

Kış lastikleri sadece kar yağışı sırasında gerekli değildir!

Kış lastikleri sadece buzlu veya karlı yollarda gerekli değildir, 10 derecenin altındaki sıcaklıklar için de uygundur. Bunun nedeni, optimum sırt deseni ve özel kauçuğunun soğukta sertleşmelerini önlemesidir.

 

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu