Faydalı BilgilerOtomobil Haberleri

Sürüş Becerilerini Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Arabanızın motorunu her çalıştırdığınızda nasıl hissediyorsunuz? Bu, belirli kurallara uymazsanız sizi ciddi şekilde belaya sokabilecek korkunç bir makine değil mi?

Ne yazık ki, bugün gördüğümüz çoğu araba kazası gerçek anlamda “araba kazaları” değil, bazı kötü “otopilot” sürüşün neden olduğu ölümcül olaylardır. Bazı suçlular tipik olarak bir etki altındayken, kötü sürüş becerileri de bir sebep olabilir.

İster deneyimli bir sürücü olun, ister yeni bir ehliyete sahip acemi olun, yolda hayatınızı tehlikeye atmamak için sürüş becerilerinizi geliştirmek için her zaman yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bu yazıda, sürüş becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı stratejileri tartışacağız.

sürüş becerileri
  •  Temel kuralları daima aklınızda bulundurun

Direksiyon başında ve yolda daha fazla zaman geçirdikçe çoğumuz fazla rahatlıyoruz. Ehliyet sınavlarımızı geçmek için aklımızda tutmamız gereken bazı temel ama önemli kuralları kolayca unutuyoruz. Bu nedenle, oyunun zirvesinde kalmak için temel bilgileri nasıl koruyacağınızı öğrenmelisiniz.

Örneğin, rotada tek kişiyseniz, şerit değiştirmeden veya dönüş yapmadan önce trafik ışıklarını, sinyal vermeyi vb. görmezden gelmeyin. Bu faaliyetler sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yasayı da temsil eder.

  • Dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının

Sürüş sırasında yoldan uzağa bakmayın. Mesajlaşmanın, yemek yemenin veya telefonda biriyle konuşmanın zamanı değil. Telefonunuzu, tamamen aklınızdan çıkması için erişemeyeceğiniz bir yere koyun. Gitmeniz gereken bir yer olduğunu ve bunun tüm dikkatinizi çekmesi gerektiğini ve bir arama yapmanız gerekiyorsa, arabanızı kenara çekip yapın.

Benzer şekilde, CD veya radyo kanalını değiştirmeyi veya araçta eşinizle tartışmayı bırakın. Yoldaki dikkatinizi artırmak için sürüş sırasında dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin.

Ek olarak, sadece yola odaklanmayın – etrafınızdaki diğer arabaları kontrol etmek için dikiz aynasını da taramaya devam edin.

  • Aynalarınızı kör noktaları kapatacak şekilde ayarlayın

Çevrenizdeki trafik durumunu daha iyi görebilmek için aracınızın aynalarını doğru şekilde nasıl ayarlayacağınızı bilmek gerçekten önemlidir. Aracınızın kenar görüntüsünü elde etmek için yan aynayı ayarlamak akıllıca bir fikir değil çünkü aracınızda zaten bir dikiz aynası var.

İdeal olarak, yolcu aynasını arabanın yanından ve yan aynayı kenardan uzağa çevirmelisiniz. Basitçe söylemek gerekirse, arabanın yan aynalarını sadece dikiz aynası ile örtüşecek şekilde ayarlayın. Bu, kör noktaların sayısını önemli ölçüde azaltacaktır.

Etrafınızdaki trafiğe göz kulak olmak için bu aynaları etkili bir şekilde kullanma alışkanlığı geliştirin. Tehlikeli bir şekilde davranan diğer sürücüleri tespit etmek ve bunlardan kaçınmak, trafik kazasına karşı sahip olduğunuz en iyi savunmadır.

  • Gelişmiş bir sürüş kursuna katılın

Çoğunlukla, 20’li yaşlarımızda bir sürücü kursu alırız ve 50 veya 60 yaşına gelene kadar bunu unuturuz. Ancak, trafik kuralları zamanla değişebilir ve bazılarımız, hayatımızı riske atabilecek kötü sürüş davranışları geliştirebilir. Bu nedenle her beş veya on yılda bir bilgilerimizi tazelemek ve sürücü kursu almak harika bir uygulama olacaktır.

Benzer şekilde, özellikle savunma amaçlı bir sürüş parkuruyla ilgileniyorsanız, sürüş becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birkaç ileri düzey sürücü eğitimi kursu bulunmaktadır. Bu kursların çoğu artık çevrimiçi olarak mevcuttur ve bu da onları sizin için daha da uygun hale getirir.

  • Öndeki diğer araçla güvenli bir mesafe bırakın

Önünüzdeki araçla güvenli bir mesafeyi korumak, güvenli sürüş pratiği için gerçekten önemlidir. Öndeki arabadaki sürücünün molalarını mı yoksa aniden yavaşlayıp yavaşlayacağını kimse bilmiyor. Bu nedenle, güvenli bir mesafede kalmak, bir kazanın veya bir çatışmanın durdurulmasına yardımcı olacaktır. Kimse bagaj kapağı istemez ve kimsenin bagaj kapağına gerek yoktur.

Sürücüler genellikle öndeki araçla yalnızca 0,8 saniyelik bir mesafeyi korurlar ve bu, aniden mola vermeniz durumunda aracı durdurmak için yeterli değildir. Uzmanlar, çarpışmayı önlemek için iki araç arasında en az dört saniyelik boşluk bırakılması gerektiğini öne sürüyor.

  • Şeritleri birleştirmek için S dönüşü manevrasını kullanın

Yetersiz şerit birleştirme, trafik sıkışıklığının ve kazaların en yaygın nedenlerinden biridir. Çoğu zaman, sürücülerin çoğu, bunun gibi dostça olmayan bir trafik durumuna yol açabilecek yanlış dönüşler yapar.

Bu nedenle, sürücüler sola dönüş yaparken stresli durumlardan kaçınmak için şeritleri birleştirmek için S dönüşü manevrasını kullanmalıdır.

  • Sürüş becerilerinizi izlemek için bir araç kamerası kullanın

Dashcam’ler sayısız güvenlik avantajı sunar. Bir trafik kazasına karışırsanız, görüntü sağlayabilirler. Ayrıca, bir araç kamerası sizi sigorta dolandırıcılığından korumak için kanıt da kaydedebilir.

Alternatif olarak, bu kameralar sürüş becerilerinizi izlemek için de kullanılabilir. Örneğin, araç kamerası görüntülerini izlemek, sürücülerin sorunları tespit etmesine ve sürüş becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, aracınızı güvenli bir şekilde park etmenize yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, sürüş sırasında telefonunuzla fotoğraf ve video çekmenize izin verilmeyebilir, ancak bir araç kamerası kesinlikle çevrenizde olup bitenleri yakalamanıza olanak tanır.

Bir önceki yazımız olan Evcil Hayvan Dostu Arabalar Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde araba haberleri, araç haberleri ve araç seyahati hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu