Araç Sigortası

Araç Kasko Değer Listesi

Her araç sahibi araç kasko değeri listesini bilmelidir. Araç kasko değerleri, araçlarınızın kasko bedellerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istediğinizde kullanılan araç fiyatıdır. Motorlu taşıtlar, vergi ödemeleri gibi araçlarla ilgili birçok şey bu kasko değerlerine bakılarak belirlenir. Bu kasko değer listeleri ise her ayın belli dönemlerinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanır. 

Araç Kasko Değer Listesi Sorgulama Nedir?

Motorlu araç kasko değer listeleri belirlenirken araçların markası, modelleri, motor hacimleri, üretim yılı gibi özelliklerine bakılır. Sigorta şirketlerinin web sayfalarında yer alan sistemlerde aracın markasını, yılını ve aracın modelini istenilen alana yazarak araç kasko değeri sorgulama yapabilirsiniz. Burada sigorta şirketleri, referans aldığı kasko değer listesine göre aracınıza uygun bir kasko bedeli sunar. Listede yer alan fiyatlara uyması gibi bir zorunluluk bulunmaz. Kasko sigorta bedeli, sigorta şirketiniz ile ekleyeceğiniz diğer teminatlara göre fiyata değişiklik olabilir. Araç sahiplerinin burada dikkat etmesi gereken unsurlar bulunur. Örneğin; araç kasko değer listeleri içerisinde eski model arabalar yer almayabilir. Genellikle kasko değer listeleri 15 yaşından küçük araçlara yapılır. Eğer aracınız 15 yaşından büyük ise, araç sahibi ve sigorta kurumu bu durumu tespit ettirmelidir. Araçlarınızın kasko değerlerini sorgulayabileceğiniz bir başka yöntem ise plakadan araç kasko değeri sorgulama yapmaktır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız, plakanız, cep telefonu numaranız ve e-postanız ile kolayca kasko değerinizi öğrenmeniz mümkündür. 

Araç Kasko Değer Fiyatları

Bir taşıtın kasko değeri aracın modeli, markası ve yılına göre belirlenir. Web sitemiz üzerinde bulunan Kasko değer listesi 2021 üzerinden güncel olarak araç kasko bedelinizi öğrenmeniz mümkündür. Kasko değerleri Türkiye Sigortalar Birliği tarafından yılın farklı dönemlerinde araçların model ve markasına göre açıklanmaktadır. Bu liste, araç sahiplerine kasko teklifi sunulurken mutlaka temel alınmak zorundadır. Listeler aylık olarak güncellenir ve fiyatlar belirlenir. Yani araç kasko değeriniz her dönem farklı olabilir. Türkiye’de bulunan tüm araçların kasko değer listeleri hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olmakla birlikte kasko değer sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Üstelik bir sigorta poliçesine sahip olmanıza gerek olmadan bilgileri edinebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Hasarsızlık İndirimi Nedir? başlıklı makalemizde Hasarsızlık indirimi hakkı nasıl kaybedilir?, Hasarsızlık İndirimi Nedir? ve hasarsızlık indirimi yeni araç hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu