Genel

Cam Filmi Yasak mı? 2021 Hangi Araçlarda Cam Filmi Yasak?

Siyah cam filmi bir çok araçta kullanılmakta ve bununla alakalı olarak sürekli güncel kararlar çıkmaktadır.

Daha öncesinde yasaklanan ve bir çok otomobil kullanıcısının ceza almasına neden olan cam filmi yasağı kısa süre önce kaldırılmıştı.

İBB UKOME toplantısında araçlarda bulunan cam filmleriyle alakalı maddeler görüşülüp nihai karara bağlandı.

Alınan kararlara ilişkin siyah cam filmi koşullarının neler olduğuna dair sürücüler tarafından merak konusu oldu. Cam filmleri yasaklandı mı, hangi araçlarda? İşte ayrıntılar..

ARAÇLARDA CAM FİLMİ YASAKLANDI MI?

Cam Filmi Yasak mı? 2021 Hangi Araçlarda Cam Filmi Yasak?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME), aldığı kararla bundan sonra yolcu taşımacılığı yapan araçların camlarının renksiz olması ve cam filmi kullanılmaması teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

Buna göre ticari olarak çalışan tüm araçlarda aracın içi görünecek şekilde cam filmsiz olmak zorunda.

HANGİ ARAÇLARDA CAM FİLMİ YASAK?
İBB kararıyla ticari amaçlı kullanılan tüm araçlarda geçerli olmak üzere cam filmsiz kullanılması kararına gidildi.

2019 yılında yayınlanan genelge ile tüm otomobillerde cam film yasağı gelmişti. Bununla birlikte tüm araçların ön camına siyah film yapılması yasaktır. Ancak diğer camlarda film yapılabilmekle birlikte bu filmler oranlarına göre izin verilmektedir.

Yapılan düzenlemeler avrupa Birliği standartlarına göre hazırlanmış ve bu düzenlemeyle araçların içinin görünmesini sağlamaktır. Bu uygulamayla birlikte belirlenen standartlara uymayan araçlar muayeneden geçemediği gibi ağır cezalarla karşılaşılabilir.

Araçlarda uygulanan cam filmlerinde 4 numara olarak bilinen en koyu renk siyah cam filmleri hiç bir şekilde uygulanamamaktadır. Arka camlarda uygulanan siyah cam filmleri serbest olmakla birlikte tamamen karartmayan oranlar belirleniyor.

Diğer yandan ise ön cama uygulanacak cam filmlerinin oranı ne olursa olsun kesinlikle yasak. Ön yanlarda uygulanacak siyah cam filmleri ise yüzde 30 oranını geçmeyecek şekilde ayarlanmak zorunda.

CAM FİLMİ NEDEN YASAKLANDI?

Cam Filmi Uygulaması Yasak mı?


30/ 1-b ceza koduna giren cam filmi cezası aynı zamanda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde madde 63 ile uygulanıyor.

Güvenlik sorunlarının yanısıra görüşün engellemesine sebebiyet olarak süs ve aksesuarların kalın ve kapalı cam filmleri kullanım açısından yasak. Görüş kaybına neden olabilecek bir cam filminin dönüşü ve telafisi imkansız olacak sonuçlar doğurabilmektedir.

Aracın ön, arka ve yan camlarının kesinlikle 4 numara film yapılması 2019 yılında yasaklanmıştır. Bu sebeple hiçbir şekilde kalın ve risk oluşmasına sebebiyet verecek cam filmlerinin kullanımına izin verilmemektedir.

CAM FİLMİ RUHSATA İŞLENİR Mİ?
Cam filmi uygulaması hiçbir şekilde ruhsata işlenemez. Ancak araç ilk alındığında fabrika çıkışlı olarak karartılmış camların (R43 cam) ruhsata işletilmesi mümkündür.

Sonradan oluşan müdahalelerle takılan cam filmleri ruhsata işlenmediği gibi muayeneden geçmesinede izin verilmez.

Cam Filmi Yasak mı? 2021 Hangi Araçlarda Cam Filmi Yasak? konumuzda günümüze dair yeni kanunlar çıktıkça güncelleme gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Bel Altı Boyalı Araç - Etek Altı Boyalı Araç Nedir? Alınır mı ? başlıklı makalemizde Bel altı boya ne demek?, Bel Altı Boyalı Araç ve Bel altı boyalı araç alınır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu