Araç SigortasıGenel

İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alım satımında sıkça rastlanan sorunlardan bir tanesi araçların kilometreleriyle oynanmasıdır. İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır? şeklinde soruları araç sahipleri sıklıkla arattırmaktalar.

PTT’nin sitesinden sunmuş olduğu sistemler KM kontrolü yapmak çok kolay. Almak istediğiniz yada aldığınız arabanın kilometresine düşürülüp düşürülmediğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanız size yardımcı olacaktır.

PTT Üzerinden Araç Kilometresini (km) Sorgulama

PTT Üzerinden Araç Kilometresini (km) Sorgulama

Araç alırken alıcının korktuğu şeylerin başında aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı gelmektedir. Bir araç satın alacaksınız ve bu ikinci el aracın gerçek kilometresini merak ediyorsanız https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula linkine tıklayarak aracın daha önceki muayene kayıtlarından KM ile oynanıp oynanmadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz.


Peki PTT sitesinde sunulan uygulama hizmeti ne kadar sağlıklı ve doğru diye soruyorsanız hemen anlatalım. Araçlar iki senede bir uygulanan muayenede araçların gerçek kilometreleri sisteme işlenmektedir ve bu KM’ler PTT sitesi üzerinden herkesin sorgulayabileceği şekilde kullanıma açık durumdadır. İki sene içerisinde bir aracın aylık bazda ortalama olarak 1500 km olarak değerlendirilmektedir. Bir araç aile aracı dahi olsa aylık olarak genel ortalaması 1500 km’dir. Ancak ticari olarak kullanımda olan araçlar 2000-2500 km seviyesinde değerlendirilir. Bu hesapla bir araç 12×1500 = 18.000 km yol yapacaktır. Artı, eksi 2000-3000 km oynayabilir. Bu minvalde 2016’da muayeneye girmiş bir araç 80.000 KM ise 2018’deki muayenesinde de 100.000 rakamını gördünüz. Hesabımıza göre bu rakamda tutarlı. Ancak araç sorgulattırdığınızdaki rakamla araç kadranındaki km oranları tutmuyorsa aracın km’si ile oynanmış demektir.


Ya da kadranda 101.000 rakamı gördünüz. O zaman da şüpheli bir durum var demektir. Önceki iki senede 20000 ila 30000 km yapmış aracın, bir sene de sadece 1000 km yapması da doğal değildir.
Elbette aracın garajda kalması da mümkün. Bu konuda satıcı sizi ikna edecek argümanlar sundu. Ve ikna oldunuz. KM doğru dahi olsa o zaman da şu konulara dikkat etmek gerekecektir.

Garaj Arabası Olması İyi Olduğu Manasınımı Taşır?

Bir aracın garaj arabası olması demek o aracın temiz olduğu manasını taşımaz. Garajda muhafaza edilen ve uzun süredir çalıştırılmayan bir araçta akü, kablo arızaları ve hortumlarında oluşabilecek arızalarla karşılaşmanız mümkün. Ayrıca lastikler hareket etmeden aynı noktada kalmaktan dolayı yıpranabilirler. Bir diğer sorunda kayışlarda oluşabilecek sertleşme sonrası triger kayışlarının değişmesi gerekebilir. Fren yağları, şanzıman yağları, hidrolikler tarihi geçtiği için değişim isteyecektir.


Yine aracın amortisörleri hareketsiz halde kalmaktan dolayı oturma yapabilir ve buna bağlı olaraktan değişmesi ihtimal dahilindedir. Ayrıca aracın muhafaza edildiği garajda nem varsa yakıt deposu ve egsozlara kadar paslanma söz konusu olabilir. Araç KM yapmadığından dolayı bakımlarıda yapılmamış olacak.

PTT’den Öğreneceğiniz Muayene Kayıtları Yeterli midir?

İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alımı yaparken bir çok noktaya dikkat edilmesi gerekli olduğundan dolayı öncelik olarak çok iyi bir expertize aracı göstermenizi şiddetle öneriyoruz. PTT üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda KM kayıtlarına ulaşasanızda aracın motoruyla alakalı detaylı bilgilere vakıf olabilmeniz için ekspertiz şart.


Unutmayın ki ciddi paralar verip araç alacaksınız ve bunun içinde tüm gününüzü ayırıp aracın kontrol işlemleriyle alakalı detaylı sorgulatın. Eğer işte çalışıyorsanız bu iş için tam gün izin alın. Götürdüğünüz ekspertiz’de aracın kaportasından motoruna, motorundan elektronik aksamına hatta ve hatta airbag’lerine kadar baktırınki sonradan başınız ağrımasın.
Aracın ekspertiz yapılması esnasında ekspertizle baş başa kaldığınız anda onu iyice dinleyerek satıcının manipüle etmesine izin vermeyin.


Unutmayinki gideceğiniz hiç bir ekspertiz bu araç alınır yada alınmaz şeklinde sizleri bilgilendirmez. Fakat araçta bulunan hataları size anlatmakla yükümlüdür. Almak istediğiniz araçta motor arızası, şasi, takla atma gibi büyük kazalar var ama fiyatı da hala kazasız araç fiyatı gibi aracı satın almamanız gerektiğini de anlamanız gerekir. Ekspertizde böyle bir durumda karşılaşırsanız unutmayinki böyle durumları saklayan bir satıcıya güven olmaz.


Bu şekilde kazalı araçların asla satılamayacağı manasını taşımaz. Ekspertiz yaptırıldığında satıcının söyledikleriyle uyuşuyor ve aracın kazalı olmasından dolayı fiyatta uygunsa tabiki bu araç alınabilir.


Diğer bir sorgulamanız gereken durumlardan biriside aracın evveliyatında kazaları varmı ve bu kazaların hasarların boyutlarını öğrenmenizidir. Bunu içinde aracın plakasını 5664’e kısa mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. Burda şunuda unutmayinki aracın her kazasıda burda kayıtlı olamayabilir, bunu nedenide aracın kaza durumunda kaskoya ve rapora girmiş kazaları görebilirsiniz onun dışındaki araç sahibinin kendi cebinden yaptırmış olduğu kazaları burda görüntüleyemezsiniz. Bununla alakalı sitemizde daha önce yayınladığımız Sigorta Konuları‘na göz atabilirsiniz. İkinci El Araçta KM ile Oynandığı Nasıl Anlaşılır? konumuz umarım sizlere faydalı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Cam Filmi Yasak mı? 2021 Hangi Araçlarda Cam Filmi Yasak? başlıklı makalemizde 2021 Cam Filmi Yasak mı?, Cam Filmi Ruhsata İşlenir mi? ve Cam Filmi Yasak mı? 2021 Hangi Araçlarda Cam Filmi Yasak? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu