Genel

Araçta Klima Çalıştırmak Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

Ülkemiz de özellikle yaz aylarında 30 derecenin üzerinde hatta 40 derecelere çıktığı zamanlarda seyir halindeysek bu durumlarda en çok kullanılan sistem klimalardır. Sürücülerin bazıları klima açıldığı zaman yakıt tüketimini etkilemediğini kimileride klima açıkken yolculuk yapmanın yakıt tüketimine olumsuz etki yaptığını söylemektedirler. Peki Araçta klima çalıştırmak yakıt tüketimini nasıl etkiler?

Araçta Klima Çalıştırmak Yakıt Tüketimini Nasıl Etkiler?

Klima açmak yakıt tüketimini arttırır. Ancak klimanın aracın hangi hızında açıldığı veya hangi koşullarda kullanıldığı daha önemlidir. Örneğin aracımızı 60-70 km üzerinde klimalı olarak kullanıyorsak yakıt tüketimine etkisi daha azdır. Ancak klimayı bu belirtilen hızın altında kullanmamız durumunda araca etkisi yakıt tüketimi etkisi daha fazla olmaktadır.

Trafikte klima kullanmak yakıt tüketimini arttırır mı?

Örneğin sıkışık trafikte, dur kalk trafiğinde klima kullanmak yakıt tüketimini çok ciddi şekilde arttırır. Bu gibi durumlarda 60-70 km altındaki hızlarda cam açmak klima açmaya göre daha verimli bir yöntemdir. Ancak camı 60-70 km üzerine aştığımız zamanda aracın aerodinamiğini etkilediği için yakıt tüketimini klima açmaya göre daha fazla arttırır.

Bu makalemiz’de Araçta klima çalıştırmak yakıt tüketimini nasıl etkiler? sorusuna yanıt verdik. Konuyla alakalı soru ve sorunlarınız için konu altında bulunan yorum yap bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araçlarda Garantiyi Etkileyen Maddeler Nelerdir? başlıklı makalemizde Araç garantisinin bozulmasına neden olanlar, Aracin garantisini bozan durumlar ve Aracımızın Garantisini Etkileyen Maddeler Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu