Arıza Bilgileri

Araba Debriyajınızı Değiştirmek için Gerekli Olan Adımlar

Araba debriyajları, vites değiştirmemize ve sürmemize izin verir. Bununla birlikte, aşınmaya ve yıpranmaya tabidirler ve sonunda değiştirilmeleri gerekecektir. İyi haber şu ki, alanınız ve aletleriniz varsa, debriyaj plakası değişimi nispeten basittir. Aşağıda, aracınızın debriyajını değiştirmek için gerekli beş adımda size yol göstereceğiz.

5 Adımda Araba Debriyajınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

 

  1. Hazırlık

Araç güvenli bir konumdayken – tercihen ön tarafı kaldırmak için kriko ayakları ve arka tekerleklerin arkasında takozlar ile – transaksı çıkarmaya başlayın. Debriyaj kablosunu şimdi ayırın ve aküyü de ayırın (en azından pozitif kablo).

araba debriyajı
  1. Motor Takozu

Araba debriyajlarının değiştirilmesi, en az bir motor takozunun çıkarılmasını gerektirir. Transaksı çıkarmak için montaj cıvatalarını çıkarmanız ve ardından volan çan muhafazasının etrafındaki cıvataları çıkarmanız gerekecektir. Cıvatalar çıktıktan sonra, baskı plakası görünene kadar transaksı itin.

  1. Kaldırma

Şanzıman yoldan çekildiğinde, artık baskı plakasını yerinde tutan cıvatalara erişebilirsiniz. Debriyaj diskini de dışarı kaydırın. Ardından, volanı hasar belirtileri açısından inceleyin. Sıcak noktalar adı verilen aşınma belirtileri görüyor musunuz? Eğer öyleyse, onarılması veya değiştirilmesi gerekecektir. Şanzıman üzerinde çalışırken, krank mili flanşındaki tüm kir ve kalıntıları temizleyin (volanı tekrar takmadan önce). Onarılan (veya değiştirilen) volanı yeniden takın ve bir tork anahtarı kullanarak cıvataları üreticinin özelliklerine göre sıkın.

  1. Debriyaj Değiştirme

Şimdi debriyaj balatasını değiştirme zamanı. Yenisini kaydırarak yeni debriyaj diskini takın. Doğru konumda olduğundan emin olmak için bir debriyaj hizalama aracına ihtiyacınız olacaktır. Ardından, baskı plakasını cıvatalayın. Yine de tüm cıvataları tamamen sıkmayın. Baskı plakasının bükülmesini önlemek için, bir cıvatayı dörtte bir oranında sıkmanız ve ardından tüm cıvatalar sıkılana kadar plakanın etrafında sürekli hareket ederek bir sonrakine geçmeniz gerekir.

  1. Transaksı Geri Yerleştirin

Transaksı debriyaj diskindeki yivli delikle hizalayın. Transaksı ileri doğru hareket ettirdiğinizde giriş mili deliğe kolayca kaymalıdır. Ardından, tüm cıvataları değiştirin ve sıkı olduklarından emin olun. Motor takozunu ve cıvataları değiştirin, ardından debriyaj kablosunu ve akü kablosunu yeniden bağlayın.

Kendi debriyajınızı değiştirmek basit olabilir. Ancak, yedek araba debriyajları satın alırken kalite önemlidir. Çok çeşitli yüksek kaliteli debriyaj kitlerine göz atmak için yerel çevrimiçi debriyaj sağlayıcınızla iletişime geçin.

 

Bir önceki yazımız olan Honda Civic radyatör hortumu şişmesi başlıklı makalemizde Honda civic radyatör arızası, Honda civic radyatör hortumu arızası ve Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte fayda var. Güvenli sürüşleriniz olsun. :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu